חימום או קירור?

אז נפצעתם או כואב לכם ואז כמה אנשים אמרו לכם "שימו כרית חימום זה יעבור" וכמה אנשים אמרו לכם "שימו קרח זה עוזר לכאבים ולדלקת", אז מה עכשיו? לקרר או לחמם?

בואו נעשה קצת סדר, חימום וקירור הן שתי שיטות טיפול עתיקות, פשוטות, זולות וכמעט ללא תופעות לוואי.

מתי מומלץ להשתמש בחימום?

חימום בטבעו הוא מניע, מרחיב ומחזק, החום מרחיב את כלי הדם וגורם לזרימת דם ואנרגיה (צ'י) מוגברת.

מתי זה טוב? במקרים של שרירים נוקשים ו/או כואבים, כאבים ישנים ומצבי קרע שבהם רוצים להגביר את איחוי הרקמה על ידי הזרמה מוגברת של דם חדש עם נוגדי דלקת וחמצן לשרירים ולאזור.

מתי לא נשתמש? במקרים של דלקות חמות, הזעה מרובה, פציעות אקוטיות עם נפיחות. 

מתי מומלץ להשתמש בקירור?
קירור מטבעו הוא מכווץ, כשקר לנו אנחנו מתכווצים כדי להתחמם וכך גם קורה לכלי הדם, כשמקפיאים את אזור הפגיעה כלי הדם מתכווצים ונחלשת זרימת הדם לאזור.
מתי זה טוב? במקרים אקוטיים בהם קיבלתם מכה והמקום מתחיל להתנפח, בצקתי, אדום וחם למגע מומלץ לשים קרח בשעות הראשונות של הפגיעה (עד 20 דקות כל פעם) כדי למנוע מעוד דם ונוזלים להגיע אל מקום הפגיעה ולהגביר את הבצקתיות והכאב.

בנוסף הקור מעט מאלחש ולכן יכול לעזור בשיכוך הכאב.

מקרה נוסף שבו ניתן להשתמש בקירור הוא במצבי דלקת מובהקים. יש לכם אזור כואב אבל הוא גם חם למגע ואדום, במצב כזה ניתן גם להשתמש בקירור של המקום למשך זמן קצר.

מתי לא נשתמש? מצבים של נוקשות שרירים וכאבים כרוניים, כאבי גב וצוואר.

על פי הרפואה הסינית רוח וקור הם גורמי המחלה הראשוניים והעיקריים ולכן לא מומלץ להשתמש בקירור כדי לא להחליש את הגוף ולפגוע בו בשלב מאוחר יותר.

החימום הוא מניע ומחזק ולכן מומלץ יותר לשימוש לפי הכתבים העתיקים.

לפי דעתי יש להשתמש בקירור וחימום בהתאם לבעיה אך לרוב השימוש בקירור יהיה קצר וממוקד ובמצבים אקוטיים בלבד לעומת החימום שניתן להשתמש בו לאורך זמן, במצבים כרוניים ובפציעות ישנות.

מומלץ כמובן להקשיב לגוף ואם סוג אחד לא עושה לכם טוב תנסו את השני.

טיפ קטן לסיום:

ישנו פרוטוקול לשימוש בפציעות טריות כמו בנקע בקרסול ששמו R.I.C.E, פירושו מנוחה (Rest), קירור (Ice), קומפרסים ולחץ (Compression) והרמה של הגפה (Elevation). יש לבצע פרוטוקול זה בטווח מידי ועד 72 שעות מהפציעה.

אין בכיתוב משום התוויה רפואית או החלפת ייעוץ אצל רופא. בכל בעיה רפואית יש לקבל חוות דעת של רופא.